Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Unser Special für Sie zur Shoperöffnung: Kostenloser Versand ab 50 €

⚪️🔵 15 % Rabatt auf jede Goloy Cleansing Milk 🔵⚪️

Aion A Cold Balm

Product information
"Aion A Cold Balm"

75 ml Body Care

Enriched with Swiss Healing Rock according to Emma Kunz.

  • Refreshing cooling care for body and senses.
  • With Aion A, menthol, rosemary, camphor and selected botanical oils.
  • Ideal after sports, activity or sun exposure.

Description

The Aion A Cooling Balm blends Swiss Healing Rock with menthol, rosemary leaf extract, camphor and oils from broccoli seed, peppermint, thyme, juniper and lemon balm. It soothes stressed skin areas and provides an invigorating cooling sensation – ideal after physical activity or whenever the skin needs refreshing care.

Application

Apply as needed to areas such as the neck, temples, chest, nasal region or hairline and massage gently.

Notes

Do not apply to mucous membranes, open wounds, irritated skin or the eye area. A cooling sensation after application is normal and reflects the activating freshness effect.

Active Ingredients

Aion A
Mineral component from Swiss Healing Stone.

Menthol
Provides an intense cooling sensation.

Rosemary
Activating and circulation‑enhancing.

Camphor
Known for its cooling and clarifying properties.

Peppermint Oil
Refreshes and invigorates.

Thyme Oil
Supports skin regeneration.

Juniper Oil
Balancing and clarifying.

Lemon Balm Oil
Calming and harmonising.

INCI

aqua (water), alcohol, isoamyl laurate, menthol, glycerin, cetearyl alcohol. glyceryl stearate citrate, natural minerals, menthyl lactate, brassica oleracea italica seed oil, mentha piperita oil, sodium stearoyl glutamate. hectorite, xanthan gum, camphor, juniperus communis fruit oil, thymus vulgaris oil, glyceryl caprylate, cymboposon winterianus herb oil, tocopherol, citric acid, sodium phytate, helianthus annuus (sunflower) seed oil, rosmarinus officinalis (rosemary) leaf extract, pinene, limonene, betacaryophyllene, geraniol, citronellol, linalool, terpineol, terpinolene, carvone, alpha-terpinene. geranyl acetate, citral, eugenol.

Update 25.09.2026

Brand: Aion A
Category: body care
Dosage form: balm
Skin type: all skin types, demanding skin, highly sensitive skin
Packaging: large tube, packaging
Size: 75 ml
Recommendation: Always use new care products on a small area of skin first for testing purposes.
Emma Kunz Centre's Note

For our Aion A skin care series - ions and natural minerals applies:

enriched with the Swiss healing rock Aiona A
naturally preserved
free of essential oils
very well tolerated by the skin
developed and manufactured in Switzerland

All care products are dermatologically tested and confirmed.


For our Swiss Aion A customers we recommend the Swiss online shop.


Your benefits at a glance:

guest access
no minimum order value for consumers
easy set up of a customer account
product samples with every order
payment options: Within the EU by invoice or prepayment
barrier-free assistance by telephone


Consumer benefit Germany:

Cosmetics are free of shipping from a purchase value of 140 €
Delivery time up to 4 working days within Germany


Entrepreneurial advantages internationally:

therapist access or stockists access


Skip product gallery

Targeted boost...

Tip
Aion A Emma Kunz Hand Cream
Aion A Hand Cream

Content: 0.075 Liter (€206.67 / 1 Liter)

Regular price: €15.50
Tip
Aion A Herbal Essence Stress Roll-On
Emma Kunz Herbal Essence Stress Roll-On

Content: 0.01 Liter (€1,885.00 / 1 Liter)

Regular price: €18.85
Emma Kunz Innovative Drawing Method
Emma Kunz Innovative Drawing Method

Regular price: €24.95
Aion A Emma Kunz Cleansing Milk
Aion A Cleansing Milk

Content: 0.2 Liter (€132.50 / 1 Liter)

Regular price: €26.50
Aion A Emma Kunz Glasuntersetzer
Emma Kunz Glass Coasters

Regular price: €27.50
Aion A Emma Kunz Body Cream
Aion A Body Cream

Content: 0.2 Liter (€147.50 / 1 Liter)

Regular price: €29.50
Tip
Aion A Herbal Essence
Emma Kunz Herbal Essence

Content: 0.1 Liter (€295.00 / 1 Liter)

Regular price: €29.50
Tip
Aion A Emma Kunz Healing Rock Powder
Aion A Healing Rock Powder 450 g

Content: 0.45 Kilogramm (€66.44 / 1 Kilogramm)

Regular price: €29.90
Aion A Emma Kunz Peeling Mask
Aion A Peeling Mask

Content: 0.1 Liter (€365.00 / 1 Liter)

Regular price: €36.50
Aion A Emma Kunz Facial Serum
Aion A Facial Serum

Content: 0.03 Liter (€1,230.00 / 1 Liter)

Regular price: €36.90
Tip
Aion A Emma Kunz Facial Cream
Aion A Facial Cream

Content: 0.05 Liter (€770.00 / 1 Liter)

Regular price: €38.50
Tip
Aion A Emma Kunz Healing Rock Powder
Aion A Healing Rock Powder 1kg

Regular price: €42.90
Emma Kunz Memory Game
Emma Kunz Memory Game

Regular price: €43.50
Aion A Emma Kunz Healing Rock Poultice
Aion A Healing Rock Poultice

Content: 6 Stück (€8.25 / 1 Stück)

Regular price: €49.50
Emma Kunz Monograph - German version
Emma Kunz Monograph - German version

Regular price: €81.30
Emma Kunz Monograph - English version
Emma Kunz Monograph - English version

Regular price: €81.30